O projektu

fcb_mala_kosticka_MAGISTRALA

V roce 2008 si pražské vedení představovalo, že problém magistrály vyřeší tunely u Muzea. Mediální kampaní vedenou městem byl tunel prosazován jako jediné řešení dopravy. Nespokojení tímto záměrem jsme se začali o budoucnost severojižní spojky zajímat. Řešení s novými tunely by paradoxně vyprodukovalo další dopravu v centru města: větší rychlost aut při výjezdu do ulic, segregaci různých druhů dopravy – chodci, cyklisti, auta, MHD. Celkově toto řešení poškozuje městskost, ničí veřejný prostor a navždy zapečeťuje pražskou magistrálu jako dopravní stoku v centru města.

Od roku 2010 usilujeme o proměnu pražské magistrály v kvalitní městkou třídu. Prostředí, kde se mísí auta, chodci, cyklisti a veřejná doprava, kde jsou přes cestu přechody, kde jsou vysazeny stromy, instalovány lavičky, parter je zaplněn bary, restauracemi, obchody, galeriemi i novými městskými stavbami.

Nejprve jsme otevřeli diskuzi o transformaci pražské magistrály na poli Magistrátu hl. města Prahy, postupně se jednání přesunula na jednotlivé městské části a z těchto jednání vzešla v roce 2012 Iniciativa pro humanizaci severojižní magistrály mezi MČ Praha 2, Praha 4 a Praha 7. Letos jsme se rozhodli diskutovat projekt s veřejností skrze Otevřenou scénu na nejfrekventovanějším místě severojižní spojky na I.P. Pavlova. Testujeme její novou podobu!
Na Otevřené scéně dojde za pomocí performancí, uměleckých intervencí, výstav a happeningů pražských kulturních iniciativ a občanů k nové interpretaci pražské magistrály. Otevřená scéna – veřejný happening – se odehraje 26.7 – 10.8 2013 jako jednorázová akce trvající dva týdny. Během dvou týdnů zde budou probíhat koncerty, workshopy pro děti i dospělé, čtení, trhy a taneční vystoupení. Veřejnost je vítána ke spoluúčasti na programu.

Projekt vzniká za podpory Hl. města Prahy.
Nad projektem převzal záštitu
RNDr.Tomáše Hudečka Ph.D., primátora hl. města Prahy
Ing. arch. Václav Vondrášek místostarosta MČ Praha2

Sponzoři projektu:
AAA BARVY Praha, ALTYsound, ALZA.CZ, BOOM TISK, COPY GENERAL, KOMWAG, ZAHRADNÍ ARCHITEKTURA KURZ

Mediální partneři :
A2, Archicakes.cz, Archiweb.cz, Artmap, Era 21, Earch.cz, Radio 1

PODPOŘTE ZMĚNU PRAŽSKÉ MAGISTRÁLY!
26/7 – 10/8 2013 Otevřená scéna I.P. Pavlova

Organizátor: CCEA – Centre for Central European Architecture, o.s.
Centre for Central European Architecture je platforma zaměřující se na současné město a architekturu. CCEA se podílí na definování středoevropské kultury. V květnu jsme úspěšně dokončili dvouletý projekt Culburb (Cultural Acupuncture Treatment for Suburb), zaměřený na intervence v předměstích 6 hlavních měst střední Evropy. Realizováno bylo 27 intervencí s cílem podpořit komunitní život na předměstí, více na http://www.culburb.eu. Tento rok jsme se rozhodli orientovat opět na domácí Prahu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s